top of page
20210310_151057.jpg

Our Staff

High quality professional learning is one of the cornerstones of our school. We view teaching as a dynamic profession and, as new knowledge about learning, teaching and school leadership emerges, new types of expertise and skills are required by us.

 

Our teachers engage in ongoing professional learning in order to continuously learn and improve what is taught, how it is taught and how learning is assessed. Through professional learning our staff keep abreast of new knowledge and use it to continually refine conceptual and pedagogical skills for improving student learning.

 

Our Performance and Development Framework provides for regular review of individual goals and active support in their achievement.

The school has nine high quality teaching teams (Year Prep, Year 1, Year 2, Year 3, Year 4, Year 5, Year 6, Specialists and Educational Support Staff) and a number of teams aligned with the current Strategic Plan.

 

Our teaching and curriculum teams regularly plan and evaluate teaching effectiveness and student learning outcomes, and participate in team based professional learning.

 

The organisation of our school remains fluid and flexible so that our staffing profile can be effectively adapted to cater for the emerging learning needs of our students.

Our Professional Learning Community:

Principal: Janine Hall

Assistant Principal: Julie Pitts, Dimi Sfetsas

Year Prep

Team Leader - Christine Gesuato, Jazmin Valentine, Chloe Ashlakoff, Chris Yianni

Year 1

Team Leader - Peter Monotti, Judi Grossbard, Richelle Beitz, Katie Ferguson

Year 2

Team Leader - Nathan Grant, Caron Rosenthal, Tania Spiegel, Bridget Cooper, Lyn Smith

Year 3

Team Leader - Michelle Robbins, Clem Gunstone, Tanya Kentera, Rebecca Garrett

Year 4

Team Leader - Debbie Powell, Marnie Houghton, Kimberley Webster, Cassandra Galinsky

Year 5

Team Leader - Aviva Cohen, Nancy Merrick, Josh Hewett, Cara Willis

Year 6

Team Leader - Amy Wilson, Holly Ife, Tyler Trevaskis, Tim McRae

Specialist Teachers:

Japanese             -    Naoko Nishikawa

Visual Arts           -    Michele Jones / Berenice Laser

STEM                  -    Meng Tan / Ilsa Cook

Physical Ed.         -    Kirsten Travis / Cassandra Galinsky

Performing Arts    -    Tom Pitts / Ilsa Cook

Learning Support  -    Lisa Sturgess / Viv Amiel

Education Support: Betty Alexander, Bronwyn Perkin, Candice Novak, Deborah Beanland, Eliza Ballas, Gillian Owens, Jae Hee Lee, Justine Bradley, Kate Dennison, Placida Elusfa, Shelley Stevenson, Sonia Agar, Cassandra Galinsky, Cathy Edwards and Milena Indovino. 

Librarian Technician: Sharon Westwick

 

ICT Technical Support: Naga Koswara, Gayan Hattotuwa

Maintenance: Peter Hall

Administration: Maree Prosser, Angela Hazel, Sandra West, Heather Taylor and Donna Bristow

bottom of page